Blog

Kot syberyjski (Neva Masquerade) – charakter

Tak jak nie ma dwóch ludzi o dokładnie takim samym charakterze, tak samo u kotów – dwa identyczne egzemplarze nie istnieją. Są jednak cechy, które łączą większość kotów syberyjskich i neva masquerade.
Ciekawskie stworzenia

To, co nas najbardziej zaskoczyło przy naszym pierwszym kocie rasy neva masquerade to jego olbrzymia ciekawość. Właściwie ¾ naszych kotów podczas pierwszego wypuszczenia z transportera

zaczęła poruszać się po pokoju jakby od zawsze z nami mieszkały. Oczywiście, pewien lęk u ich występował, natomiast był on zdecydowanie tłumiony przez olbrzymią chęć poznania nowego otoczenia. Ta sama ciekawość na co dzień przejawia się m.in. w obwąchiwaniu wnoszonych do domu zakupów czy też towarzyszenie wszystkim ludzkim czynnościom, jak np. skręcanie mebli. Kot syberyjski musi wiedzieć co się dzieje w jego królestwie.

Chęć zabawy i ruchliwość

Ta rasa należy do dość ruchliwych. Oczywiście, jak każde koty, sporo przesypiają (zwłaszcza czas, gdy jesteśmy w szkole czy w pracy). Natomiast po powrocie człowieka do domu potrzebują uwagi – wygłaskania, ale też zabawy. Koty to drapieżniki, w naturze większość czasu spędzają na polowaniu, zasadzaniu się na ofiarę, wdrapywaniu się na drzewa itp. W domu kot powinien móc zaznać podobnych bodźców. Dlatego koty syberyjskie i neva masquerade uwielbiają zabawy wędkami, piórkami, piłeczkami, ale też szeleszczącymi tunelami. Duży i stabilny drapak również powinien znajdować się w domu każdego kota. Gonienie wędki po drapaku wyzwala sporo energii zgromadzonej podczas dnia.

Trzeba liczyć się z tym, że koty syberyjskie są dość aktywnymi kotami, które lubią obserwować otoczenie z wysokości. Z tego powodu wskakują na meble. Duży, solidny drapak powinien pomóc w odciągnięciu uwagi kota od miejsc, na które nie powinien wskakiwać.

Towarzyskość 

Koty syberyjskie kochają ludzi. Są absolutnym zaprzeczeniem tezy, że koty mają w głębokim poszanowaniu swoich właścicieli. Oczywiście, wiele zależy od prawidłowego przebiegu socjalizacji, ale w

większości mają olbrzymią potrzebę przebywania ze swoimi ludźmi. Próby odseparowania kota zamkniętymi drzwiami mogą skończyć się próbami negocjacji (miauczenie, nawet przez pół nocy), bądź też warowaniem pod drzwiami (u kotów spanie na warcie jest dopuszczalne, w odróżnieniu od ludzkiej-żołnierskiej warty). W przypadku niektórych kotów, można zapomnieć również o samotnych wizytach w łazience czy toalecie. Kot syberyjski czuje potrzebę bycia ze swoimi ludźmi.

Pamiętamy sytuację, gdy przeprowadziliśmy się do nowego, większego mieszkania o bardziej złożonym układzie pomieszczeń. Nasz pierwszy kot (wówczas jeszcze jedynak) czasem nas gubił i gdy nie potrafił nas zlokalizować, zaczynał głośno nawoływać, póki mu nie odpowiedzieliśmy. Następnie szybko przybiegał do swojego ludzkiego stada. Z kolei jeśli byliśmy w dwóch różnych pomieszczeniach, potrafił kłaść się między nimi, by móc zerkać raz do jednego, a raz do drugiego pokoju.

Czułość

Zdecydowania większość kotów syberyjskich i neva masuerade to wielkie pieszczochy. Ich pragnienie czułości może objawiać się na różne sposoby. Niektóre same śmiało egzekwują swoje potrzeby i głośno mrucząc wchodzą na kolana właścicieli. Czasem lubią też przybijać tzw. ,,baranki”, czyli uderzają głową i silnie ocierają się o swojego ukochanego człowieka. Niektóre kocie piękności są bardziej powściągliwe – kładą się obok właściciela i zapraszają do pieszczenia mrucząc, czy eksponując puchaty brzuch (choć są też takie koty, które nie znoszą, gdy ktoś dotyka ich brzucha). W repertuarze ich ulubionych zachowań jest również zasypianie wtulonym w nogi, ramię lub – po prostu – we właściciela. Niejednokrotnie nad ranem zostaliśmy obudzeni przez nasze koty, które nagle czuły potrzebę pieszczot.

Mądrość

Koty syberyjskie i neva masquerade są mądre. Potrafią szybko uczyć się rodzinnej rutyny – wiedzą kiedy i gdzie wydawane jest jedzenie, jakie czynności poprzedzają napełnienie misek, kojarzą też dźwięki temu towarzyszące. Potrafią rozpoznawać kroki domowników na klatce schodowej, aby następnie powitać ich siedząc u progu drzwi.Jeden z naszych kotów ma uroczy zwyczaj wykradania opakowań swojego jedzenia lub przysmaków i przynoszenia ich nam, byśmy je otworzyli. Ten sam kot potrafi sobie sam otwierać szafy przesuwne i inne schowki, gdzie jest coś, co go interesuje. Inny nasz kot sam z siebie opatentował aportowanie.

Choć tresura bardziej kojarzy się z psami, to koty syberyjskie i neva masquerade można nauczyć prostych sztuczek. Wymaga to oczywiście systematyczności i cierpliwości, ale sami jesteśmy dowodem na to, że da się nauczyć kota takich koment jak ,,siad”, ,,poproś” czy ,,leżeć.”