Aktualności,  Blog

Pielęgnacja kota syberyjskiego

Pielęgnacja kota syberyjskiego nie jest trudna! To, co urzeka w kotach syberyjskich i Neva Masquarade, to ich piękna, bujna sierść. Wiele osób pyta nas, jak dbać o sierść, jak często kąpać kota i czy koty syberyjskie gubią sierść. Spróbujemy na wszystkie te pytania odpowiedzieć w tym artykule.  

Jak często czesać?

Wiele osób boi się, że ta bujna sierść jest wymagająca w utrzymaniu i wymaga częstego przeczesywania. Pielęgnacja kota syberyjskiego nie wymaga dużego zachodu. Sierść kotów syberyjskich i Neva Masquerade składa się z dwóch warstw – dłuższego włosa okrywowego i puchowego podszerstka. Dzięki tym dwóm warstwom ta rasa wygląda tak zdumiewająco. Idealny kot syberyjski ma sierść miękką, ale lekko sztywną i szorstką.

Z naszych obserwacji wynika, że czesanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Oczywiście, w czasie codziennego miziania warto kontrolować stan sierści, w szczególności w pachwinach (przy przednich i tylnych łapach) i na tzw. portkach (długa sierść na tylnych nogach). Warto również sprawdzać stan ogona – rośnie na nim dłuższa sierść, rzadko się kołtuni, ale jeśli już zacznie… to sierść na ogonie bardzo długo odrasta po usunięciu kołtuna. Wobec tego warto dbać o kocią kitę!

Co ma wpływ na kondycję sierści?

Na stan, wygląd i powstawanie kołtunów ma wpływ kilka elementów.

Po pierwsze, odpowiednie żywienie. Warto wybierać karmę wysokiej jakości, dobrze zbilansowaną o dużej zawartości mięsa. Nie będziemy tu pisać o wyższości barfa, mokrej czy suchej karmy. Warto po prostu pamiętać, że im lepsze jakościowo jedzenie, tym lepsze zdrowie naszego kota i tym piękniej będzie wyglądać. Dieta ma znaczenie! Można powiedzieć, że pielęgnacja kota syberyjskiego zaczyna się już w żołądku.

Kolejny punkt, to coś, co nas samych zaskoczyło, otóż… Zimą mieliśmy problem z elektryzującą się sierścią naszych kotów. Z tego powodu sierść szybciej i częściej się kołtuniła, niż wiosną czy latem. Co było przyczyną? Suche powietrze! Zimą znacznie rzadziej wietrzy się mieszkanie, powietrze jest wysuszane przez ogrzewanie. Bardzo nam pomógł nawilżacz powietrza, który dosłownie z dnia na dzień rozwiązał problem elektryzującej się sierści. 

Warto też pamiętać o regularnym czesaniu, o którym pisaliśmy powyżej. Czesanie usuwa martwą sierść i robi miejsce na nową. Co istotne, do czesania kotów syberyjskich nie używamy furminatora, który podcina sierść, jednocześnie ją niszcząc. Warto używać tradycyjnych kocich szczotek lub… “ludzkiej” szczotki typu Tangle Teezer (niejeden kot zamruczy przy takim czasaniu).

Pielęgnacja kota syberyjskiego i kąpiel

Raz na jakiś czas kąpiemy nasze koty, ale wyłącznie te, które akurat szykujemy na wystawę. Wystawy kotów rasowych to swoiste konkursy piękności, więc staramy się jak najbardziej podkreślić urodę naszych piękności poprzez pielęgnację odpowiednimi kosmetykami. Natomiast nie kąpiemy naszych kotów bez wyraźnej potrzeby (np. nasz kastrat ostatni raz był kąpany dwa-trzy lata temu, sami dokładnie nie pamiętamy kiedy to było). Koty na co dzień poświęcają naprawdę sporo czasu na pielęgnacji swojej sierści, musimy im zaufać, że robią to dobrze.

Jeżeli podejmujemy decyzję o wykąpaniu kota, to nie używamy do tego ludzkiego szamponu! Używamy wyłącznie szamponów dla kotów (i nie dla psów! tylko dla kotów!). Dlaczego to jest takie ważne?

Na jednym z seminariów felinologicznych mieliśmy okazję wysłuchać historii opowiadanej przez weterynarza-dermatologa. Opowiadał on o jednym ze swoich pacjentów, który został umyty  nieodpowiednim szamponem. Kosmetyk tak silnie wysuszył skórę, że ją uszkodził. Następnie wdało się bardzo silne, trudne do opanowania ogólne zakażenie, które ostatecznie doprowadziło do śmierci kota.

Jeśli nie zadowala nas asortyment pobliskiego sklepu zoologicznego, zawsze można poszukać wyspecjalizowanego sklepu internetowego jak np. LavenderLove, w którym sami się zaopatrujemy.

Czy koty syberyjskie gubią sierść?

Po przeczytaniu tego pytania wielu właścicieli kotów syberyjskich pewnie odpowiada sobie w głowie…. “i to jak!” 

Wiele kotów ma swój rytm roczny, kiedy najpierw zapuszczają, a potem gubią sierść. Czasem te przemiany są naprawdę spektakularne, a czasem tzw. letnia okrywa jest nieznacznie inna niż ta zimowa. Są też koty, które gubią sierść na zimę, a ofutrzają się na wiosnę. Każdy kot przechodzi zmianę futra na swój sposób, natomiast jedno jest pewne – sierść ostatecznie wyląduje na naszych dywanach i ubraniach. Przed zakupem kota syberyjskiego, warto zastanowić się, czy mamy odpowiednią cierpliwość do radzenia sobie z fruwającą wszędzie sierścią.

Warto w tym miejscu poruszyć jeszcze jeden temat – nie strzyżemy kociej sierści! Niektórzy właściciele udają się do groomera, aby “ulżyć” swoim kocim podopiecznym w czasie upałów. Tak naprawdę jest to niedźwiedzia przysługa, bowiem koty potrafią samodzielnie radzić sobie z upałami – sierść pełni rolę izolatora przed ujemnymi czy wysokimi temperaturami. Część ciepła oddawana jest również przez poduszki na łapkach – właśnie tam koty się pocą. Innym sposobem na radzenie sobie z upałem jest… lizanie i zwilżanie futra. 

Reasumując, pielęgnacja kota syberyjskiego, to nie jest wcale tak trudny temat jak by się wydawało!

Ten sam kot, a długość sierści zupełnie inna! Nasz Irtysz bardzo intensywnie zrzuca futro od późnej wiosny, by ponownie pięknie się ofutrzyć wraz z początkiem jesieni.